http://anymath.ir

انجمن دبیران ریاضیات

آموزش مجازی ریاضیات مدارس و دانشگاه های کشور

پاسخ به سوالات متداول شما در رابطه با رشته ریاضی

نوشته شده توسط: Meysam Zarei در ۱۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۲
دسته بندی:  دانش پژوهان» دانش آموزان

 

پاسخ به سوالات متداول شما در رشته ریاضی

میخواستم در مورد نحوه مطالعات دروس ریاضیات (ریاضی1، ریاضی 2 و مطالعات) مرا راهنمایی کنید!
در مطالعه دروس ریاضی و معادلات به دلیل تعدد فرمول*ها، باید تکرار و تمرین مداوم داشته باشید. در این زمینه خلاصه برداری و مرور مکرر و منظم مطالب (مخصوصا فرمول*ها) بسیار مفیدند.من در تست زدن خیلی کند هستم. لطفا مرا راهنمایی کنید!باید تست زیاد حل کنید تا سرعت شما در تست زدن بالا رود. لازم است که به طور مستمر به تکرار و تمرین در تست زنی بپردازید. پیشنهاد می*شود که برای این کار، وقتی را به صورت منظم اختصاص دهید برنامه ریزی کنید با ادامه این کار، شما در تست زدن مهارت پیدا خواهید کرد.چگونه دروس را دوباره مرور کنم؟ از کی شروع به تست زدن زمانی کنم؟برای مرور از خلاصه برداریهای خود استفاده کنید. این کار باعث می*شود با سرعت قابل توجهی به مرور کلیه نکات مطاله شده بپردازید. اما فرصت بیشتر را باید برای تست زدن اختصاص دهید. بهتر است در تست زدن به زمان توجه کنید. البته بهترین وقت برای زدن تست*های زمان*دار هنگام استفاده از تست*های سالانه کنکور*های سراسری سالهای گذشته است.


منبع : انجمن کنکور

اگه قرار باشه یکی از درسهای آمار وتوابع حذف کنم توصیه شماچه درسه؟حذف دروس خیلی مناسب نیست. اما اگر در شرایط ویژه*ای مجبور به این کار باشید، توصیه می*شود درس توابع مختلط را حتما مطالعه کنید. البته می*توانید از هر درس، مباحث مهم را مطالعه کرده و به سوالات مربوط به آنها پاسخ دهید. معمولا بیشترین سوالات در درس توابع مختلط از مباحث توابع تحلیلی و انتگرال و در درس آمار از مبحث توزیعهای گسسته و پیوسته است.از سه شاخه ریاضی کدام برای ادامه تحصیل بهتر است؟انتخاب یکی از شاخه*ها برای ادامه تحصیل، کاملا به علاقه شما بستگی دارد. اما با توجه به کاربرد و جذب در بازار کار (بعنوان هیئت علمی) می*توان گفت که در رشته ریاضی محض، گرایش هندسه و در رشته ریاضی کاربردی، گرایش تحقیق در عملیات مورد توجه ویژه می*باشند.سلام الان که کمتر از 2 ماه مونده به کنکور ایا فقط باید تست بزنیم؟ یا نه در کنار تست زدن مطالب ونکات مجددا خوانده شود؟تست زدن و مرور نکات، هر دو به اندازه*ی هم مهم و لازم هستند وقت خود را به طور منظم و موازی به این دو کار اختصاص دهید. البته در هفته*های پایانی و نزدیک به کنکور، بهتر است دو سوم وقت خود را صرف تست زدن و یک سوم آن را صرف مرور مطالب کنید.من روزی 8 تا 10 ساعت درس میخونم. نمی*دونم چرا نتیجشو توی امتحانام ندیدم. هر چی بیشتر میخونم فکر میکنم بیشتر یادم میره؟شما باید علاوه بر خواندن مطالب جدید، وقتی را برای خواندن خلاصه مطالب و تکرار آنها بگذارید تا مطالبی که خواندید را از یاد نبرید و وقتتان هدر نرود چون در هر مرحله که مطالب جدید را می*خوانید برای اینکه این مطالب در ذهنتان تثبیت شود باید حتما دوره شوند که این کار را می*توانید با کمی فاصله زمانی از خواندن اولیه انجام دهید.آیا سوالاتدرس ایستایی در مورد ممان اینرسی و شعاع ژیراسیون در امتحان می*آید؟در مورد سوالات محاسبه*ای ایستایی، بیشتر از مباحث اولیه ایستایی مثل گشتاور و نیروهای محوری که در مورد تکیه کاه*های مختلف هستند استفاده می*شود ولی گاهی از مباحث شعاع ژیراسیون و ممان اینرسی هم سوال می*آید که خیلی احتمال کمی دارد و چندان در آزمون معماری مهم نیستند ولی برای اینکه در صورت طرح سوال توان پاسخگویی به آن را داشته باشید بهتر است فرمول*های اولیه آنها را خوانده و چند سوال هم در این مبحث حل کنید.درس تاسیسات و محاسبه پمپ برای تهویه مطبوع دچار مشکل می*شوم راهنمایی کنید؟سوالات محاسباتی درس تاسیسات در آزمون سراسری مطرح نمی*شوند و احتمال خیلی کمی وجود دارد که از این مباحث سوال طرح شود و تنها یک بار سوال شده که می*توانید راه حل تشریحی آن را خوانده و با نحو حل آن آشنا شوید. برای این درس بیشتر باید مطالب تئوری مسلط باشید.من دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه مازندران هستم.اکنوندر ترم 5 در حال تحصیل هستم.قصد دارم برای کارشناسی ارشد در رشته صنایع شرکت کنم.نمی دانم در سیستم شانس قبولی دارم یا صنایع. اگر در صنایع شانسی داشته باشم درکلاسهای درسهای تخصصی صنایع شرکت خواهم کرد. با توجه به دروس آزمون سیستم مسلماً شانس شما برای سیستم بیشتره ولی چون برای شرکت در آزمون سال آینده زمان مناسبی در اختیار دارید می تونید با مطالعه دروس صنایع هم شانس خودتون رو در صنایع افزایش بدید ولی همه چیز بستگی به تلاش خودتون داره.


با عرض سلام و وقت بخیر. با توجه به اینکه زمان زیادیبرای مطالعه باقی نمانده و من احساس می کنم بعضی از مباحث را فراموش کرده ام بهطوری که در آزمون گذشته که متن آنالیز را نخوانده بودم و فقط تست های دو آزمون قبلپارسه را زده بودم درصدمش منفی شده بود به نظر شما بهتر است ابتدا مطالبی را کهاحساس می کنم فراموش کردم را مطالعه کنم و بعد آزمون های سراسری 7-8 سال اخیر کنکوررا بزنم یا ابتدا بعضی از آزمون های پارسه را که دادهام برای تکرار مباحث بزنم وبعد آزمون های کنکور سراسری را بزنم. من همیشه توصیه کرده ام که هنگام مطالعه دروس حتماً سعی کنید نکات مهم رو یاداشت کنید یا به اصطلاح نت برداری کنید. امیدوارم شما هم این کار رو کرده باشید در این صورت با مطالعه یاداشت ها میتونید مطالب رو مرور کنید و فکر هم نکنم وقت زیادی از شما بگیره، در غیر این صورت اگه احساس میکنید وقت کافی برای مطالعه عمیق ندارید سعی کنید حداقل صورت قضیه ها و صورت تمرین هارو مطالعه کنید سپس آزمون ها رو مرور کنید. البته سعی کنید زمان باقی مانده رو به خوبی مدیریت کنید.در جلسه آزمون سوالات معادلات دیفرانسیل را به خوبینمی*توانم پاسخ دهم در حالی که این درس را زیاد مطالعه می*کنم؟درس معادلات دیفرانسیل درس فراری است که باید بسیار عمیق مطالعه شود. باید تمرینات زیادی را از این درس حل کنید تا بتوانید در این درس به تسلط کافی دست پیدا کنید. البته یک نکته کلیدی در این درس این است که باید تمریناتی را به صورت مختلط از فصل*های مختلف حل کرد.با وجود اینکه من مطالب توابع مختلط را به خوبی درکمی*کنم ولی در پاسخگویی به سوالات دچار مشکل می*شوم؟دوست عزیز فهمیدن درس به تنهایی برای دروس ریاضی کافی نیست بلکه باید تمرینات بسیاری برای تسلط به مطلب حل شود. این مشکل بسیار مشاهده می*شود و تنها راه حل آن تمرین حل کردن است.


روند حل تمرینات در دروس ریاضی چگونه باید باشد؟برای حل تمرینات باید از تمرینات ساده شروع کرد و به تمرینات سخت رسید چون تا کسی نتواند تمرینات ساده روا حل کند نمی تواند سراغ تمرینات سخت برود.چگونه درس جبر و آنالیز را مطالعه کنم تا برای آزمونسراسری آماده شوم؟ابتدا باید دروس را به طور عمیق مطالعه کرد. یعنی قضیه*ها و همچنین روند اثبات آنها. چون گاهی روند اثبات قضیه*ها میتوانند برای حل مساله*های دیگر به ما ایده بدهند. صورت تمرینات کتاب*های مرجع نیز بسیار می تواند مفید باشد.


مطالعه چه کتاب*هایی برای جبر خطی مفید است؟
کتاب*های جبر خطی هافمن – جبر خطی لیپ شیتس و کتاب جبر خطی موسسه پارسه می تواند بسیار مفید باشد.من دانشجوی سال آخر کارشناسی ریاضی کاربردی هستم بهنظر شما اگر من برای کارشناسی ارشد رشته مهندسی سیستم را امتحان بدهم شانس قبولیدارم یا نه؟دوست عزیز با توجه به دروس آزمون مهندسی سیستم به طور یقین شما دارای شانس قبولی هستید ولی باید به این نکته توجه کنید که رقابت در این رشته بسیار فشرده است و باید تلاش بیشتری برای قبولی در این رشته بکنید. نمونه*های بسیاری را سراغ دارم که در این کار موفق شده*اند.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

نوشتن دیدگاه