http://anymath.ir

انجمن دبیران ریاضیات

آموزش مجازی ریاضیات مدارس و دانشگاه های کشور

پیدا کردن ژنی که مسئول سرطان است!

نوشته شده توسط: Meysam Zarei در ۰۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۲
دسته بندی:  دانش پژوهان» اساتید

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پیشرفت های بیولوژی مدرن و به ویژه ژنتیک مولکولی نیاز به ابزار جدید ریاضی دارند. مثال آن آمار و نقش آن درجستجوی ژن مسئول سرطان سینه است.
بسیاری از بیماری ها ریشه وراثتی دارند. احتمال بروز بیماری در افرادی که کم و بیش حامل ژن بیماری هستند بیشتر است. بدین جهت علم ژنتیک در جستجوی آگاهی بر نقش ژن های مختلف و به ویژه عمل آن در پیدایش بیماری است. به این امید که روزی بتوان آن را معالجه کرد.

در بیماری هایی که دارای عوامل پیچیده هستند « نظیر سرطان سینه » و عوامل متعدد محیطی و سن در آن دخالت دارند ، باید داده ها را برحسب وابستگی به زمان بررسی کرد. در این حال باید از آمار فرایندها استفاده کرد که شاخه ای از ریاضی است و قسمت بزرگی از پیشرفت مدیون نتایج حاصل از مکتب احتمالات فرانسه در سال های 1980 و مکتب آمار اسکاندیناوی می باشد.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

منابع
[1] انفجار ریاضیات - انجمن ریاضی فرانسه ، انجمن ریاضیات کاربردی و صنعتی فرانسه ، برگردان رسمی به فارسی : انجمن ریاضی ایران (دریافت متن کامل )


هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

نوشتن دیدگاه